Osmanlı Mobilyaları

By | 30 Ağustos 2013

Osmanlı mobilyaları geçmişten günümüze kadar gelen en popüler mobilya çeşitlerinden biri. Evinin tarihi bir dokuya sahip olmasını isteyenlerin tercih ettiği bu mobilya çeşidi birçok kişinin de beğenisini topluyor. Özellikle Türkiye’de popülaritesi oldukça artan Osmanlı mobilyaları aynı zamanda dekoratif görünümüyle de birçok alıcının gözlerini boyuyor.

Osmanlı’nın tarihi yapısını simgeleyen bu mobilyalar birçok özelliği de bünyesinde bulunduruyor. Ahşap işlemelerinden tutun, mobilya kılıflarının renklerine ve desenlerine kadar hepsi bir uyum ve ahenk içerisinde. Bu yüzden birçok kişinin takdirini kazanan bu eski tip mobilyaların fiyatları da bir o kadar yüksek. Bu yüzden bu mobilyaları seçerken cebinizin bayağı yanacağından da haberiniz olması gerekiyor. Eğer bu tarz mobilyaları almak istiyorsanız konu hakkında en kaliteli firmalarla çalışmanızı öneririz.

Eğer Osmanlı mobilyalarıyla evinizi dekore etmek istiyorsanız sadece koltuklar, kaneperler, yemek odası takımları veya yatak odası bunun için yeterli olmayacaktır. Bu mobilyaları evinize koyduktan sonra mobilyalarınızla uyumlu ahşap oymalı sehpalar, bazı duvar saatlari, koltuklarınızla veya masalarınızla uyumlu eski tip halılar da gerekecektir. Bu halılar el dokuması da olabilir. Sizin tercihinize kalmış. Bu dekorasyon çalışmanızda odalarınızda herhangi bir modern mobilya ürünü barındırırsanız, dekorasyonun tamamını kötü etkileyebilir ve bütün büyüsünü bozarsınız.

Bu yüzden koltuk takımlarınız ve diğer mobilya ürünlerinizle uyumlu şeyleri tercih edin. Evinizdeki avizelerinizi buna göre seçin ve fazla yenilikçi olmamayı tercih edin. Odalarınızda bulunan ahşap oymalı güzel sehpalar evinize daha güzel bir hava katacaktır. Bu sehpalardan edinin ve evinizi bunlarla süsleyin. Aynı zamanda ufak tefek şeyler de evinizin dekorasyonunu oldukça etkileyecektir. Mesela bazı biblolar, eski tip saatler ve vazolar da almaktan çekinmeyin. Bunlar evinize daha tarihi bir hava verecektir. Osmanlı mobilyaları evinizi tarihi bir havaya sokacak en iyi mobilya çeşitlerinden biridir. Eğer evinizin siz de böyle olmasını istiyorsanız, Osmanlı mobilyaları ilk tercih ettiğiniz mobilya ürünlerinden biri olmalıdır.

16 thoughts on “Osmanlı Mobilyaları

 1. Aynur Burç

  Şimdiki mobilya modelleri çok sade ve düz. Osmanlı mobilyaları işlemeli ve altın varaklı oluyor genelde. Günümüzde klasik mobilya denilen tarz aslında osmanlı mobilyası demek.

  Reply
 2. Zeyno K.

  Osmanlı mobilyaları genellikle ahşap oyma sanatı ile tasarlanıyor. Oyma motiflerinde de osmanlı hayatı ile ilgili detaylar bulunuyor genelde. Mesela Asortie Mobilya’nın Belinda koltuk takımı modeli ve Belinda klasik yemek odası takımında kullanılan oyma motifleri osmanlı döneminde huzurun ve sakinliğin simgesi olarak kullanılırmış. Ben Asortie’nin sitesinden gördüğümde aklıma ilk o geldi.

  Reply
 3. Nermin Alşin

  osmanlı mobilyaları şıklığıyla gösterişiyle kalitesiyle kendini nasıl belli ediyor. Resimlerdeki klasik yemek odası modelleri ve klasik yatak odası modelleri nasıl da göze çarpıyor.

  Reply
 4. İlayda Denizli

  mavi kumaşlı varaklı koltuk takımı çok güzel. Standart koltuk takımları gibi değil, daha oval yapılmış.

  Reply
 5. Şeyda Korkmaz

  Osmalı mobilyaları tarzında klasik mobilya yapan birkaç tane firma kaldı. Artık çoğu firma hazır malzemeden mobilyalar yapıp satıyor. El işçiliği ile yapılmış klasik mobilya üreten firmalar azaldı.

  Reply
 6. Şadi Artemiz

  Osmanlı mobilyaları = bugünkü klasik mobilyalar demek aslında
  Sonuç olarak şimdiki klasik mobilya modelleri geçmişteki osmanlı mobilyaları motiflerinden esinleniyorlar. Ahşap oyma motiflerine bakarsanız onların geçmişteki motifler olduğunu göreceksiniz.

  Reply
 7. Serpil Akele

  Osmanlı mobilyalarında yemek masası ve vitrin gibi modeller yoktu. Yemekler şimdilerde Anadolu’da olduğu gibi yer sofrasında yenirdi. Ama taht şeklindeki koltuk takımı modellerinde osmanlı mobilya ustaları harika tasarımlar yapıyor.

  Reply
 8. Yüksel Arıcılar

  Osmanlı tarzı mobilyalar şimdilerde dünya liderlerinin saraylarında kullanılıyor. Aslında Osmanlı mobilyası demek saray mobilyası demektir. Her bir noktasında el emeği göz nuru var.

  Reply
 9. İlayda FERHAZ

  kırmızı klasik jozefin modeli harika bir tasarım olmuş. Tam bir osmanlı mobilyası 🙂 Bunlar modern mobilyalar ile döşenen evler için çok uygun olmuyor. Ama el işçiliği ile yapıldığından çok pahalı oluyorlar

  Reply
 10. Ufuk Sadi

  Osmanlı mobilyaları tarzındaki klasik mobilya modelleri benim de hoşuma gidiyor. Ama klasik mobilyalar çok pahalı. Asortie Mobilya web sayfasını gezdim. Harika modelleri var ama bunlar biraz zengin işi 🙁

  Reply
 11. Zehra

  Osmanlı’nın herşeyi gibi mobilyaları da güzel maşallah

  Reply
 12. Elif TUNSUZ

  Masko’da Asorti Mobilya’nın vitrininde osmanlı mobilyası gördüm. Sanki eski yıllardan kalmış gibi harika bir padişah tahtı vardı. Fiyatını sordum 7.500 TL dediler. Özelliği ise komple el oyması olması ve gerçek altın varak kullanılmasıymış. Yani adamlar saray mobilyası yapmışlar.

  Reply
 13. Gürcan SERİK

  Beyaz yatak odası modeli çok güzel. ( osmanlı yatak odası ) Beyaz zemin üzerine gümüş varak çok güzel yakışmış.

  Reply
 14. Gürkan Aylak

  Oymaları ve el işçiliği le yapılmış altın varakları ile OSMANLI MOBİLYALARI zengin mekanlar oluşturuyor.

  Reply
 15. Büşra Utku

  Zengin bir dekorasyon yapmak ve evinizi ihtişamlı bir şekilde dekore etmek için osmanlı mobilyası tarzı saray mobilyaları almak lazım.

  Reply
 16. Önder Tunç

  Saray mobilyaları ile evinizin havasını değiştirebilirsiniz. Tabi bir evi saray mobilyaları ile döşemek de evin yarı parası kadardır.

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir